شهدا این وبلاگ سنگری برای نشر آثار وارزشهای شهدا و ایثارگران انقلاب و 8سال دفاع مقدس .............. بر آمدیم که در این عرصه کاری کوچک برای مردان بزرگ انجام دهیم و توجه به مسئله تهاجم فرهنگی که گریبان گیر ما (جوانها)،مسئولین امر،و سایت های ما رو گرفته است و با عنایت به حرفهای رهبر معظم انقلاب به ما جوانان که در این عرصه فرهنگی باید جهاد کنید . **** سبک بالان خرامیدند و رفتند مرا بیچاره نامیدند و رفتند سواران لحظه ای تمکین نکردند فرح گون بر ره مسکین نکردند سواران از سر نعشم گذشتند تمنا کردم اما برنگشتند **** اسیر و زخمی و بی دست و پا من رفیقان این چه سودا بود با من اگر دیر آمدم مجروح بودم اسیر قبض و بست روح بودم **** در باغ شهادت را نبندید ز ما بیچارگان زان سو نخندید رفیقانم دعا کردند و رفتند مرا زخمی رها کردند و رفتند رها کردند در زندان بمانم دعا کردند سرگردان بمانم **** دلم تا دست بر دامان در زد دو دستی سنگ شیون را به سر زد امیدم مشت نومیدی به در کوفت نگاهم قفل در ، میخ قدر کوفت **** چه در دست اینکه در فصل اقاقی به روی عاشقان در بسته ساقی بر این دروای من قفلی لجوج است بجوش ای اشک هنگام خروج است در ِ میخانه را گیرم که بستند کلیدش را چرا یا رب شکستند کلیدش را چرا یا رب شکستند tag:http://khakriz-89.mihanblog.com 2017-11-17T17:16:13+01:00 mihanblog.com زمزمه شهدا دعای فرج آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) 2010-10-06T05:27:39+01:00 2010-10-06T05:27:39+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/12 سعید غضنفری یا بقیه الله خیر لکم ان کنتم مومنین اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ  عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ  ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً یا بقیه الله خیر لکم ان کنتم مومنین

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ

 عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ

 ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً

وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً

وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

]]>
تیرماه سالروز آغاز عملیات والفجر 2 در سال 1362 2010-10-06T05:16:47+01:00 2010-10-06T05:16:47+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/11 سعید غضنفری  تیرماه سالروز آغاز عملیات والفجر 2 در سال 1362 عملیات‌ والفجر2 ؛ نخستین‌ عملیات‌ منظم‌ در جبهه‌ شمالی‌ جنگ‌ عملیات‌ «والفجر2 » از سلسله‌ عملیات‌های‌ «والفجر»، در29  تیر ماه‌1362  در منطقه‌ مرزی‌ پیرانشهر و بلندی‌های‌  «حاج‌عمران» در شمال‌ غربی‌ ایران، توسط‌ یگان‌های‌ سپاه‌ پاسداران‌ و ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ اجرا درآمد.  حمله‌ در ساعت‌24  با رمز «یا الله‌ یا الله‌ یا الله» آغاز شد. هدف‌ نیروهای‌ خودی‌ تجزیه‌ و انهدام‌ نیروی‌ دشمن‌ و فتح‌ چندین‌ ارتفاع‌
عملیات‌ والفجر2 ؛ نخستین‌ عملیات‌ منظم‌ در جبهه‌ شمالی‌ جنگ‌
عملیات‌ «والفجر2 » از سلسله‌ عملیات‌های‌ «والفجر»، در29  تیر ماه‌1362  در منطقه‌ مرزی‌ پیرانشهر و بلندی‌های‌  «حاج‌عمران» در شمال‌ غربی‌ ایران، توسط‌ یگان‌های‌ سپاه‌ پاسداران‌ و ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ اجرا درآمد.  حمله‌ در ساعت‌24  با رمز «یا الله‌ یا الله‌ یا الله» آغاز شد. هدف‌ نیروهای‌ خودی‌ تجزیه‌ و انهدام‌ نیروی‌ دشمن‌ و فتح‌ چندین‌ ارتفاع‌ مهم‌ منطقه‌ به‌ منظور خارج‌ ساختن‌ شهرهای‌ مرزی‌ از آتش‌ سنگین‌ توپخانه‌ و دید دشمن‌ بود.
به‌ این‌ ترتیب‌ «پادگان‌ حاج‌ عمران» آزاد و نیروهای‌ ایرانی‌ بر شهر «چومان‌ مصطفی» عراق‌ مسلط‌ شدند. در این‌ عملیات‌ همچنین‌ تردد افراد ضد انقلاب‌ و نفوذ آنها از سوی‌ خاک‌ عراق‌ به‌ ایران‌ محدودتر و زمینه‌ برای‌ اجرای‌ عملیات‌ نفوذی‌ به‌ قلب‌ دشمن‌ فراهم‌ شد.
بویژه‌ آنکه‌ شهر «اربیل» و «کرکوک» عراق‌ و تأسیسات‌ نفتی‌ شهر کرکوک‌ به‌ محل‌ استقرار نیروهای‌ خودی‌ نزدیک‌ بود.  در این‌ عملیات‌16  گردان‌ از سپاه‌ پاسداران‌ و6  گردان‌ پیاده‌ و یک‌ گردان‌ مکانیزه‌ از ارتش‌ شرکت‌ داشتند و هوانیروز کار پشتیبانی‌ را انجام‌ می‌داد.
طی‌ این‌ عملیات‌ و در همان‌ ساعات‌ نخستین، ضمن‌ آزادسازی‌ چندین‌ روستای‌ منطقه، گمرک‌ پیرانشهربه‌ دست‌ نیروهای‌ ایرانی‌ افتاد و تا پایان‌ دو هفته‌ نبرد و درگیری‌ چندین‌ تنگه‌ مهم‌ و ارتفاعات‌ معروف‌ منطقه‌ و مجموع‌200  کیلومتر مربع‌ از خاک‌ ایران‌ و عراق‌ آزاد شد.
همچنین‌5  فروند هواپیمای(روسی) عراق،10  فروند چرخبال،40  دستگاه‌تانک‌ و نفربر زرهی،45  دستگاه‌ خودروی‌ مهمات‌ و خودروهای‌ دیگر و چندین‌ قبضه‌ سلاح‌ سنگین‌ و نیمه‌سنگین‌ از ارتش‌ عراق‌ منهدم‌ و شماری‌ از یگانهای‌ کماندویی، مکانیزه‌ و پیاده‌ آنها متلاشی‌ و بیش‌ از4200  تن‌ از نیروهای‌ بعثی‌ عراقی‌ کشته، زخمی‌ یا اسیر شدند.  
درمیان‌ غنایم‌ به‌ دست‌ آمده‌ از ماشین‌ جنگی‌ صدام،20  دستگاه‌ تانک‌ و نفربر،12 قبضه‌ انواع‌ توپ،50  دستگاه‌ خودروی‌ نظامی، چندین‌ دستگاه‌ خودروی‌ مهندسی، صدها قبضه‌ سلاح‌ سبک‌ و نیمه‌ سنگین‌ و تیربار و خمپاره‌ انداز به‌ چشم‌ می‌خورد.
از جمله‌ اتفاقات‌ مهم‌ در این‌ عملیات، شهادت‌ محمد بروجردی‌ قبل‌ از عملیات، شهادت‌ حجت‌الاسلام‌ مصطفی‌ ردانی‌پور فرمانده‌ لشکر14  امام‌ حسین(7) در حین‌ عملیات‌ و شهادت‌ شهید ذبیح‌الله‌ عاصی‌زاده‌ فرمانده‌ تیپ‌18  الغدیر می‌باشد.      

نام‌ عملیات:  والفجر2  
زمان‌ اجرا : 4/29  /1362
مدت‌ اجرا : 14 روز
تلفات‌ دشمن‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر) :4200
رمز عملیات: یا الله‌ -   یا الله‌ -   یا الله‌  
مکان‌ اجرا: منطقه‌ مرزی‌ پیرانشهر -   حاج‌ عمران‌  
ارگان‌های‌ عمل‌کننده:  نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌  
اهداف‌ عملیات: انهدام‌ نیروی‌ دشمن، تجزیه‌ آنها و فتح‌ چندین‌ ارتفاع‌ مهم‌ در منطقه‌ و خارج‌ ساختن‌ شهرهای‌ مرزی‌ از زیر آتش‌ توپخانه‌ عراق‌
]]>
خاطراتی در خصوص سردار شهید حاج عباس کریمی 2010-10-06T05:07:32+01:00 2010-10-06T05:07:32+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/10 سعید غضنفری نوجوان بسیجی ، کنار خاکریز دراز کشیده بود. خسته بود و خیس عرق. نوار فشنگ های تیر باری که به دور کمر و شانه هایش بسته شده بود، بر پهلوهایش فشار می آورد. کمی خود را جا به جا کرد. نگاهش را به کسی که در کنارش نشسته بود، انداخت. مردی زانوهای خود را در بغل گرفته و نگاهش در دشت غرق شده بود. بسیجی ها را نگاه می کرد. بسیجی هایی که به ستون به هر سو می رفتند. امروز، روز تمرین بود؛ تمرین برای عملیاتی که به زودی قرار بود انجام بدهند. نوجوان بسیجی ، چهره خاک آلود مرد را برانداز کرد و پرسید:«اخوی ! مال کد

نوجوان بسیجی ، کنار خاکریز دراز کشیده بود. خسته بود و خیس عرق. نوار فشنگ های تیر باری که به دور کمر و شانه هایش بسته شده بود، بر پهلوهایش فشار می آورد. کمی خود را جا به جا کرد. نگاهش را به کسی که در کنارش نشسته بود، انداخت. مردی زانوهای خود را در بغل گرفته و نگاهش در دشت غرق شده بود. بسیجی ها را نگاه می کرد.

بسیجی هایی که به ستون به هر سو می رفتند. امروز، روز تمرین بود؛ تمرین برای عملیاتی که به زودی قرار بود انجام بدهند.

نوجوان بسیجی ، چهره خاک آلود مرد را برانداز کرد و پرسید:«اخوی ! مال کدام گردانی؟ توی گردان ما هستی؟!»

مرد، نگاهش را از دشت، به روی او برگرداند لبخندی زد و گفت:«نه برادر!»

نوجوان بسیجی، از طرز جواب دادن مرد خنده اش گرفت.  با لحنی بی اعتنا گفت: «می دانستم! تا به حال تو را ندیده بودم.»

و بعد خود را کنار خاکریز جابه جا کرد و گفت: «ببین! فکر کنم گردان ما شب عملیات جلوتر از همه باشد. تو هم بیا گردان ما!»

مرد، دوباره نگاهش را به سوی دشت کشید و چیزی نگفت.

]]>
فتاحی: برای کشور ما ننگ است که خانواده شهدا و جانبازش مشکل داشته باشند 2010-10-06T04:08:09+01:00 2010-10-06T04:08:09+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/9 سعید غضنفری واکنش نمایندگان مردم نسبت به معضلات و مشکلات ایثارگران نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی: خانواده شهدا و جانباز و ایثارگر دو درد دارند ؛ یکی در درون خود که می‌سوزند و دم فرو می‌بندند و یکی هم در بیرون جامعه با این تبلیغات سوئی که در ارئه خدمات شده می سوزند. در حالیکه خود نیز مثل دیگران بلکه سخت تر زندگی می کنند. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار گروه دفاع مقدس خبرگزاری مهر در خصوص جایگاه خانواده شهدا و مجموعه ایثارگران گفت : مسأله خانواده شهدا، جانبازان و واکنش نمایندگان مردم نسبت به معضلات و مشکلات ایثارگران

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی: خانواده شهدا و جانباز و ایثارگر دو درد دارند ؛ یکی در درون خود که می‌سوزند و دم فرو می‌بندند و یکی هم در بیرون جامعه با این تبلیغات سوئی که در ارئه خدمات شده می سوزند. در حالیکه خود نیز مثل دیگران بلکه سخت تر زندگی می کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار گروه دفاع مقدس خبرگزاری مهر در خصوص جایگاه خانواده شهدا و مجموعه ایثارگران گفت : مسأله خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان در رأس امور است و این قشر کسانی هستند که در مورد آنها تعلل و تأمل جایز نیست و باید از هر جهت تأمین شوند. به ویژه افراد درجه اول این قشر نباید هیچوقت مشکلی داشته باشند ورسیدگی به آنها بدون چون وچرا انجام شود.

دکترعابد فتاحی بی احترامی به جامعه ایثارگر را در واقع بی توجهی به فرهنگ ملت دانست و گفت: هر ملتی که نسبت به شهدای خود ارزش قائل نباشد به فرهنگ ، دین، پرچم و آینده کشورش احترام قائل نشده است.

]]>
شعر شهدا 2010-10-02T06:18:02+01:00 2010-10-02T06:18:02+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/8 سعید غضنفری سنگر، پلاک، اسلحه، پوتین پای او  پیچیده در تمام دوکوهه صدای اوسجاده ای به رنگ افق-رنگ لاله هاپهن است روبروی شهادت برای اوتسبیح، عطر جبهه و سربند یا حسیناشک، استغاثه، ندبه، دل باصفای اوتکبیر، شور و حال شهادت،خدا، بهشتمیشد خلاصه نام وفا در وفای اوعاشقتر از همیشه به پرواز بی غرورترکش، گلوله، سینه بی ادعای اوپل شد جلوتر از همه سردار خط شکنخون، شوق آسمانی و حالا عزای اوناباورانه میرود از ذهن لحظه هاتنگ است و بی قرار دلم در هوای اومسعود بیانی فر

سنگر، پلاک، اسلحه، پوتین پای او 
پیچیده در تمام دوکوهه صدای او
سجاده ای به رنگ افق-رنگ لاله ها
پهن است روبروی شهادت برای او
تسبیح، عطر جبهه و سربند یا حسین
اشک، استغاثه، ندبه، دل باصفای او
تکبیر، شور و حال شهادت،خدا، بهشت
میشد خلاصه نام وفا در وفای او
عاشقتر از همیشه به پرواز بی غرور
ترکش، گلوله، سینه بی ادعای او
پل شد جلوتر از همه سردار خط شکن
خون، شوق آسمانی و حالا عزای او
ناباورانه میرود از ذهن لحظه ها
تنگ است و بی قرار دلم در هوای او

مسعود بیانی فر

]]>
سخنان امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای در مورد دفاع مقدس و منزلت شهید 2010-09-28T05:34:40+01:00 2010-09-28T05:34:40+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/7 سعید غضنفری مقام معظم رهبری شهدا شمع محفل دوستانند، شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان "عند ربهم یرزقون" اند و از نفوس مطمئنه ای هستند که مورد خطاب "فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی" پروردگارند. حضرت امام خمینی (ره) هر روز ما در جنگ برکتی داشته ایم که در همه صحنه ها از آن بهره جسته ایم. حضرت امام خمینی (ره) ما در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان از عملکرد خود نیستیم. حضرت امام خمینی (ره) شهادت دُرّ گرانبهایی است که بعد از جنگ به هر کس نمی دهند. مقام معظم رهبری ما فقه بـه معنـای واقعی

مقام معظم رهبری

شهدا شمع محفل دوستانند، شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان "عند ربهم یرزقون" اند و از نفوس مطمئنه ای هستند که مورد خطاب "فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی" پروردگارند.

حضرت امام خمینی (ره)

هر روز ما در جنگ برکتی داشته ایم که در همه صحنه ها از آن بهره جسته ایم.

حضرت امام خمینی (ره)

ما در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان از عملکرد خود نیستیم.

حضرت امام خمینی (ره)

شهادت دُرّ گرانبهایی است که بعد از جنگ به هر کس نمی دهند.

مقام معظم رهبری

ما فقه بـه معنـای واقعی کلمـه و قرآنی آن را در میدان جنگ آموخته ایم .

مقام معظم رهبری

]]>
عملیات مطلع الفجر 2010-09-28T05:08:46+01:00 2010-09-28T05:08:46+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/6 سعید غضنفری اشاره:در تاریخ جنگ، در كنار عملیات‌های بزرگی كه توانست سرنوشت جنگ و در كنار آن سیاست جاری در دو پایتخت طرف جنگ و نیز سایر پایتخت‌های جهان را تغییر دهد، برخی از عملیات‌‌های كوچك اما به نوعی مهم بود كه علیه دشمن به اجرا درمی‌آمد. اگرچه وسعت و دامنه آنها كم بود، اما در روند شكل‌گیری و موفقیت سایر عملیات‌های بزرگ تأثیرگذار بود. عملیات مطلع‌الفجر كه شرح آن در پی خواهد آمد نیز از این دست عملیات‌ها بود كه در آن، غیورمردان رزمنده، حماسه‌ها و جلوه‌هایی از ایثار و خدمت‌رسانی خلق كردند. عملیات مطلع الفجرا اشاره:
در تاریخ جنگ، در كنار عملیات‌های بزرگی كه توانست سرنوشت جنگ و در كنار آن سیاست جاری در دو پایتخت طرف جنگ و نیز سایر پایتخت‌های جهان را تغییر دهد، برخی از عملیات‌‌های كوچك اما به نوعی مهم بود كه علیه دشمن به اجرا درمی‌آمد. اگرچه وسعت و دامنه آنها كم بود، اما در روند شكل‌گیری و موفقیت سایر عملیات‌های بزرگ تأثیرگذار بود. عملیات مطلع‌الفجر كه شرح آن در پی خواهد آمد نیز از این دست عملیات‌ها بود كه در آن، غیورمردان رزمنده، حماسه‌ها و جلوه‌هایی از ایثار و خدمت‌رسانی خلق كردند.

عملیات مطلع الفجر
این عملیات در تاریخ 20/9/1360 با رمز مبارك «یا مهدی‌(عج) ادركنی» و باهدف انهدام دشمن و آزادسازی بخشی از ارتفاعات منطقه در منطقه عملیاتی گیلانغرب و سرپل ذهاب آغاز می‌شود. رزمندگان اسلام متشكل از سپاه، بسیج و تعدادی از مردم مسلمان بومی منطقه، ضمن هماهنگی با نیروهای ارتش و هوانیروز از سه محور به دشمن یورش می‌برند.

]]>
شهدا زنده اند! 2010-09-25T04:45:57+01:00 2010-09-25T04:45:57+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/5 سعید غضنفری پنجـره زیـبـاســت اگــر بـگـذارند           چشم مخصوص تماشاست اگربگذارند من از اظهارنظر های دلم فهمیدم        عشق هم صاحب فتواست اگر بگذارند   اینجا القمه علمدار خمینی حاج حسین خرازیه. اینجا همون جاست كه دست حسین خرازی فرمانده پیروز لشكر 14 از تنش جداشد. اینجا همون جائیه كه سر نازنین حاج ابراهیم همت ؛ سردار خیبر از تنش جداشد. اینجا همون جائیه كه حاج مهدی باكری وقتی رد میشد شب عملیات ، دید جنازه براد پنجـره زیـبـاســت اگــر بـگـذارند           چشم مخصوص تماشاست اگربگذارند

من از اظهارنظر های دلم فهمیدم        عشق هم صاحب فتواست اگر بگذارند

 

اینجا القمه علمدار خمینی حاج حسین خرازیه. اینجا همون جاست كه دست حسین خرازی فرمانده پیروز لشكر 14 از تنش جداشد. اینجا همون جائیه كه سر نازنین حاج ابراهیم همت ؛ سردار خیبر از تنش جداشد. اینجا همون جائیه كه حاج مهدی باكری وقتی رد میشد شب عملیات ، دید جنازه برادرش حمید باكری افتاده رد شد و رفت هر چی فریاد زدند آقا مهدی جنازه حمید رو برگردون گوش نكرد آخر در مقابل اصرار فرمانده از پشت بی سیم جواب داد آخه اینا كه اینجا افتادند  همشون حمید باكری اند كدوم رو برگردونم؟  خواهر شهید باكری میگه ما سه تا برادر داشتیم هر  سه تاشون شهید شدند هیچ كدوم جنازه هاشون به ما نرسید. یكی علی باكری بود ، زمان شاه ، ساواك علی ما رو دستگیر كرد ، تكه تكه كرد و هیچ چی از جنازشو به ما نداد. داداش حمید ما رو هم كه آقا مهدی تو خیبر جا گذاشت و رفت. خود آقا مهدی هم تو وصیت نامش نوشته بود :"خدایا از تو میخوام كه وقتی كشته میشم جسدم پیدا نشه تا من یه وجب از خاك این دنیا رو اشغال نكنم " توو عملیات بعدی افتاد تو دجله جنازشو آب برد. هیچ كدوم از سه برادر برنگشتند.

]]>
به یاد شهدای گمنام 2010-09-22T06:26:41+01:00 2010-09-22T06:26:41+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/3 سعید غضنفری پلاک گمنامی سال 1374 در طلاییه کار می کردیم . برای مأموریتی به اهواز رفته بودم . عصر بود که برگشتیم مقر . شهید غلامی را دیدم .خیلی شاد بود . گفت امروز سه شهید پیدا کردیم که فقط یکی از آن ها گمنام است . بچه هاخیلی گشتند. چیزی همراهش نبود . گفتم یک بار هم من بگردم .لباس سپاه به تن داشت چیزی شبیه دکمه ی پیراهن در جیبش نظرم را جلب کرد. وقتی خوب دقت کردم، دیدم یک تکه عقیق است که انگار جمله ای رویش حک شده است . خاک و گل ها را کنار زدم. رویش نوشته شده بود: « به یاد شهدای گمنام ».دیگر نیازی نبود دنب پلاک گمنامی


سال 1374 در طلاییه کار می کردیم . برای مأموریتی به اهواز رفته بودم . عصر بود که برگشتیم مقر . شهید غلامی را دیدم .خیلی شاد بود . گفت امروز سه شهید پیدا کردیم که فقط یکی از آن ها گمنام است . بچه هاخیلی گشتند. چیزی همراهش نبود . گفتم یک بار هم من بگردم .
لباس سپاه به تن داشت چیزی شبیه دکمه ی پیراهن در جیبش نظرم را جلب کرد. وقتی خوب دقت کردم، دیدم یک تکه عقیق است که انگار جمله ای رویش حک شده است . خاک و گل ها را کنار زدم. رویش نوشته شده بود: « به یاد شهدای گمنام ».دیگر نیازی نبود دنبال پلاکش بگردیم. می دانستم این شهید باید گمنام بماند؛ خودش خواسته بود . ]]>
ادبیات دفاع مقدس در میدان مین 2010-09-22T05:22:54+01:00 2010-09-22T05:22:54+01:00 tag:http://khakriz-89.mihanblog.com/post/1 سعید غضنفری کارشناسان درباره خاطره‌نویسی جنگ می‌گویند   فرهنگ > ادبیات  - به باور بسیاری از نویسندگان یکی از راه‌های روایت جنگ برای نسل جدید خاطره‌نگاری است که در ادبیات ایران سابقه چندانى ندارد و گرایش جدید به این رویکرد ادبی با پرسش‌های متعدد روبروست. به گزارش خبرآنلاین، جنگ هشت ساله عراق علیه ایران و بحث دفاع مقدس موضوعی است که در سال‌های جنگ و پس از آن دستمایه خلق آثاری شده که معنای دیگری به مفهوم جنگ (که در ذهنیت بین المللی منفور به نظر می رسد)بخشیده است، معنایی کاملا ادبیات دفاع مقدس در میدان مین
کارشناسان درباره خاطره‌نویسی جنگ می‌گویند

 

فرهنگ > ادبیات  - به باور بسیاری از نویسندگان یکی از راه‌های روایت جنگ برای نسل جدید خاطره‌نگاری است که در ادبیات ایران سابقه چندانى ندارد و گرایش جدید به این رویکرد ادبی با پرسش‌های متعدد روبروست.

به گزارش خبرآنلاین، جنگ هشت ساله عراق علیه ایران و بحث دفاع مقدس موضوعی است که در سال‌های جنگ و پس از آن دستمایه خلق آثاری شده که معنای دیگری به مفهوم جنگ (که در ذهنیت بین المللی منفور به نظر می رسد)بخشیده است، معنایی کاملا فرا تاریخی و در عین حال قدسی که حاصل نوع نگاه رزمندگان به مقوله دفاع از مام میهن بوده است.

گذشته از این نمی‌توان منکر این واقعیت بود که دفاع مقدس به عنوان یک واقعه بزرگ ملی در حافظه تاریخی ایران و مردمش با مردانی که دفاع جانانه‌شان از خاک و مرز این جغرافیا نقش بس کلیدی بازی کرده‌اند در کتاب تاریخ باقی‌مانده است.

با این حال و به باور بسیاری از نویسندگان یکی از راه‌های روایت جنگ برای نسل جدید خاطره‌نگاری است؛ خاطره‌نگارى با وجود جایگاه ویژه خود در ادبیات جهان در ادبیات ایران سابقه چندانى ندارد و گرایش جدید به این رویکرد ادبی، با پرسش‌های متعددی روبروست؛ اصولا خاطره چه مولفه‌هایی دارد؟ ادبیات است یا تاریخ؟ آیا این نوع نگارش، خلق ادبی محسوب می‌شود؟ و...

آنچه در پی می‌آید بازخوانی آسیب شناسانه خاطره نویسی جنگ از دید صاحبنظران و نویسندگان این حوزه تخصصی است که گویا در روزگار ما طرفداران بسیاری پیدا کرده است...

حسین علایی: خاطره‌نویسی به معنای تاریخ‌نگاری تحلیلی نیست
پس از جنگ یکی از کارهای خوبی که در ایران انجام شد، ثبت و ضبط و انتشار خاطرات شفاهی رزمندگان اسلام در جبهه های مختلف بود. البته مسئله مهمی که در بحث تولید کتاب‌های خاطرات شفاهی وجود دارد، این است که تا جایی که خاطرات مربوط به دیده‌ها و یافته‌های خود گوینده است، مطالب بسیار مطمئن و درست است، اما هرگاه در مورد وقایعی صحبت می‌شود که برداشت‌های افراد از مسائل جا افتاده و اطلاعات و شنیده‌هایی که خود فرد شاهد آن‌ها نبوده، با تفسیر و تعبیرهایی روبرو می‌شویم که در بعضی موارد این احساس به وجود می‌آید که در مسائل اغراق شده و عین واقعیت ذکر نشده است.

یا اینکه یک واقعیت از زوایای مختلف و افراد مختلفی بیان شده که در اینجا هم ممکن است روایت های مختلفی از یک موضوع بیان شود. ولی به هرحال آنچه مهم است اینکه بیان خاطرات جنگ از هر زاویه و دیدی که باشد می تواند ادبیات مربوط به این حوزه در قالب رمان و داستان و .. را غنی کند. باید یادمان باشد که به تعداد رزمندگان می‌توان کتاب‌های خاطره نوشت و مسائل جنگ را از دید آنها تجزیه و تحلیل کرد.

]]>